77 de elevi și 16 sportivi premiați de Primărie, pentru rezultate deosebite și performanță
Înainte de sărbători, elevii și sportivii tulceni care au făcut performanță de-a lungul anului 2021, primesc un binemeritat cadou din partea Primăriei Tulcea! 77 de elevi cu rezultate deosebite la examene și 16 sportivi de performanță primesc astăzi în dar câte o sumă de bani, în semn de apreciere pentru efortul de care au dat dovadă.
Performanța se premiază! Elevii școlilor din Tulcea, care au obținut la examenele de Evaluare Națională și Bacalaureat medii între notele 9.50 și 10 și sportivii cluburilor din Tulcea, care au obținut la competițiile naționale sau internaționale locurile 1, 2 și 3, luni, la Palatul Copiilor vor fi premiați de municipiul Tulcea, conform HCL nr. 327/25.11.2021.
Este o modalitate de recunoaștere a eforturilor, de încurajare din partea noastră, a autorităților locale, care, de prea multe ori, găsim mult mai potrivit să validăm fenta, impostura și șmecheria și, mai ales, interesul personal sau de grup.
a declarat primarul Ștefan Ilie.
Așadar, 77 de elevi și 16 sportivi confirmați de Inspectoratul Şcolar Judeţean Tulcea şi Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Tulcea, vor fi premiați astfel:
  • Educație:
– media 10: 1000 de lei,
– mediile 9,50 – 9,99: 500 de lei
  • Sport, competiţiile internaţionale:
– Iocul 1 – 1000 de lei,
– locul 2 – 800 de lei,
– locul 3 – 600 de lei.
  • Sport, competiţiile naţionale:
– locul 1 – 800 de lei,
– locul 2 – 600 de lei,
– locul 3 – 400 de lei.

La categoria sporturi olimpice vor fi premiați:

Niţă Amalia Maria (CSM Danubiu) – Locul I la Campionatul European de Box Tibilisi;
Ciortan Nicoleta (CSM Danubiu) – Locul II la Campionatul Balcanic de Maraton Macedonia;
Manole Mădălina (CSŞ Tulcea) – Locul I la Atletism, Campionatele Naţionale de Juniori, Seniori;
Andrei Roberta Giorgiana (CSM Danubiu) – Locul I la Box, Campionatul Naţional de Juniori;
Serghei Iulian (CSM Danubiu) – Locul I la Canoe, Campionatele Naţionale şi Campionatul Cupa României;
Gean Ali (CSŞ Tulcea) – Locul I la Lupte greco-romane, Campionatul Balcanic din Grecia;
Creţu Alina Alexandra (CSM Danubiu) – Locul I la Box, Campionatul Naţional de Tineret;
Gavrilă Robert Gabriel (CSM Danubiu) – Locul I la Canoe, Campionatele Naţionale şi Campionatul Cupa României;
Ispas Valentin (CSŞ Tulcea) – Locul I la Aruncare suliţe, Campionatele Naţionale de Sală şi Aer Liber Cadeţi şi Juniori;
Andrici Sorin (CSM Danubiu) – Locul II la Campionatul Naţional de Maraton, Categoria 45+.
La categoria sporturi neolimpice vor fi premiați:
Sarighioleanu Sebastian Laurenţiu (ACS Logic Delta) – Locul II la Campionatul Naţional Individual de Şah Seniori;
Uncu Vlad Constantin (Clubul Nippon Budo Sport) – Locul I Kumite Juniori, All Ukrainian Open Cup de Karate Kyokushin – Odessa;
Pănuţă Albert (Clubul Nippon Budo Sport) – Locul I Kumite, All Ukrainian Open Cup de Karate Kyokushin – Odessa;
Borisov Ioana Sofia (ACS Logic Delta) – Locul I la Campionatele Naţionale de Şah pe Echipe F18;
Cralea Denisa (CS Aquavita Delta) – Locul III la Campionatul European de Duatlon Sprint;
Gheorghiţa Irina (Clubul Nippon Budo Sport) – Locul I, Campionatul Naţional de Kata.
Suma totală pentru aceste premii este alocată din bugetul local și provine din capitolul Cultură şi Religie.

Leave a Reply

Close Menu