Stiri din tulcea
Ziua Copilului sărbătorită în avans la sediul Poliției de Frontieră Tulcea
Ziua Copilului sărbătorită în avans la sediul Poliției de Frontieră Tulcea
200 de copii tulceni au avut ieri șansa de a fi „polițiști de frontieră pentru o zi” în cadrul unui eveniment organizat de Serviciul Teritorial al Poliției de Frontieră Tulcea, cu sprijinul Sectorului Poliției de Frontieră Tulcea și al Sectorului Poliției de Frontieră Isaccea, cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, potrivit informațiilor transmise de Garda de Coastă.
Mai exact, la sediul Serviciului Teritorial al Politiei de Frontiera Tulcea au avut loc exerciții demonstrative, prezentare de tehnică si momente surpriză.
Copiii s-au plimbat cu ATV-ul, au admirat câinii de serviciu, drona de supraveghere, s-au costumat în trupe speciale, în scafandri, au prelevat amprente, au urcat la bordul ambarcațiunilor și au aplaudat la scenă deschisă demonstrațiile polițiștilor de frontieră tulceni, campioni naționali și europeni la lupte de contact.
În plus, au primit baloane, bomboane și diplome.
„Au primit multe, dar au oferit tot! Ce anume? Un zâmbet!
Ziua lor este în fiecare zi, dar în momentul în care le poți aduce încă un zâmbet în plus, te poți simți împlinit!
Poliția de Frontieră, de acolo de departe, veghează ca voi, iubiții noștri copii, sa aveți un somn liniștit și sigur!”,
scrie în buletinul informativ al Gărzii de Coastă.
(sursă info și foto : buletine informative Garda de Coastă)