O altă competiție internațională, alte zeci de medalii aduse de karatiștii tulceni antrenați de sensei Nicolaie Pănuță

16 octombrie 2023 | Sport

În cadrul competiției internaționale „Bucharest Challenge Cup” ediția a 10-a, ce a avut loc sâmbătă, 14 octombrie, în Complexul Sportiv ” Apollo” din capitală, karatiștii tulceni antrenați de sensei Nicolaie Pănuță au câștigat 23 de medalii, dintre care 9 de aur și 4 de argint, conform comunicatului de presă transmis redacției.

La startul competiției s-au înscris 470 de sportivi de la 49 de cluburi din 12 tari ( Spania, Austria, Ungaria, Bulgaria, Ucraina, Turcia, Republica Dominicană, Republica Moldova, Cehia, Israel, Tunisia și România) iar Clubul Nippon Budo Sport Tulcea a participat cu un lot de 22 de sportivi și Palatul Copiilor Tulcea cu 7 sportivi.

La finalul concursului, în funcție de rezultatele obținute, Clubul Nippon Budo Sport s-a clasat pe locul 3 cu un total de 19 medalii câștigate din care 8 de aur, 4 de argint și 7 de bronz, iar Palatul Copiilor Tulcea pe locul 22 cu un total de 4 medalii din care una de aur și 3 de bronz.

– Loc IV Strambeanu Stefan, U 14, – 40 kg;

Potrivit președintelui clubului tulcean Nippon Budo Sport, „Bucharest Challenge Cup” a fost organizat foarte bine de Clubul Budo Gym București, președinte Shihan Gruia Docan sub auspiciile Federației Romane de Karate Kyokushin.
La concurs au participat cluburi foarte puternice cu sportivi foarte bine pregătiți, mulți dintre ei făcând parte din loturi naționale ( România, Spania, Bulgaria, Ucraina, Ungaria).
Acest eveniment a fost și ultima verificare pentru Vlad, Albert, Irina si Delia, cei patru sportivi tulceni care vor participa la campionatul mondial, ce va avea loc luna viitoare în Olanda. Ei s-au comportat foarte bine, toate meciurile fiind câștigate cu ippon ( ko).

Nippon Budo Sport campioni la Bucuresti oct 23

„Pentru sportivii de la Palatul Copiilor Tulcea acest concurs a fost o adevarata provocare deoarece suntem la început și este foarte greu să te pui cu cluburi consacrate din România și să aduci și rezultate, Bravo copii!!

Nippon Budo Sport Palatul Cop la Bucuresti oct 23

Felicitări maxime sportiviilor participanți indiferent de rezultat, au dovedit că sunt sportivi excepționali și mulțumesc părinților pentru că se implică să susțină copiii pe această cale a artelor marțiale, care este un drum foarte greu”,
a transmis, cu această ocazie, sensei Nicolaie Pănuță.

Și sportivii cei mici au luptat bine, foarte determinați să câștige, au făcut meciuri frumoase și spectaculoase, chiar dacă au venit după o pauză lungă ( cel 3 luni de vacanță de vară) si le-a fost un pic mai greu deoarece nivelul concursului a fost foarte ridicat.

(sursă info și foto : comunicat de presă CLUB NIPPON BUDO SPORT)

Alte Articole

Maraton Granitul Greci – un eveniment tulcean într-un colț de rai nord- dobrogean

12 iulie 2024

Maraton Granitul Greci, un eveniment dedicat în special sportivilor amatori, dar care poate fi deschis și elitelor, este o competiție mixtă cu startul si finish-ul în Comuna Greci, la…

CISTESTE MAI MULT
Tulceanca Irina Gheorghiță medaliată cu bronz la turneul de karate kyokushin din Bulgaria

3 iulie 2024

În perioada 30.06 - 03.07.2024 în Complexul Sportiv Olimpic din Kamchia, regiunea Varna (Bulgaria) a avut loc turneul de karate kyokushin destinat juniorilor 14 - 15 ani, 16 - 17…