Stiri din tulcea

Despre reducerea drastică a utilizării pesticidelor, azi, în Parlamentul European

24 ianuarie 2023
Despre reducerea drastică a utilizării pesticidelor, azi, în Parlamentul European

Despre reducerea drastică a utilizării pesticidelor, azi, în Parlamentul European

 

Azi, în intervalul 15:30 – 19:30, în Parlamentul European , va avea loc prezentarea petiției prin care se cere reducerea drastică a utilizării pesticidelor și o dezbatere pe această temă, eveniment ce va fi transmis live.

Parlamet EU presedinte ian 23

Până în 2030, utilizarea și riscurile pesticidelor chimice din UE trebuie fie reduse cu 50%, dar suntem foarte departe de acest țel, din cauza lobby-ului pe care îl fac companiile producătoare de pesticide și organizațiile fermierilor mari”,

scrie pe pagina oficială WWF Romania, organizaţie pentru protecţia mediului înconjurător, ce menționează că în România se autorizează, an de an, unele substanțe interzise precum neonicotinoidele.

Petiția prin care cere reducerea drastică a utilizării pesticidelor a fost semnată de peste un 1 milion de cetățeni europeni, inclusiv din România, și peste 700 de oameni de știință cer înăsprirea legislației.

Cei ce doresc să participe la salvarea polenizatorilor și să mănânce sănătos pot urmări dezbaterea de azi pe această temă accesând link-ul publicat de organizația citată.

(sursă info și foto : fb WWFRomania)